Ekologiczne słomki… ze słomy!

Pierwotnie

Dziś bardzo praktycznie i poręcznie jest nam użyć słomki jako przydatnego narzędzia podczas konsumpcji ulubionego drinka czy napoju. Słomki stanowią element wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego, uzbrajamy się w nie szykując domową imprezę czy spotkanie ze znajomymi, prosimy o egzemplarz przy barze, by makijaż ust nie uległ destrukcji. Jeszcze do niedawna – dziś ulega to już zmianom – o słomce pomyślelibyśmy wyłącznie w kategoriach produktu wykonanego z tworzywa sztucznego. Czasy słomek sięgają jednak bardzo odległych epok, a wykonywane pierwotnie były, jeszcze w starożytnym Sumerze, ze słomy.

Porównajmy

Dziś mówi się dużo o zaśmiecaniu przez nas planety. Odpady generowane przez człowieka w niebotycznych ilościach, trafiają do zbiorników wodnych, tworząc niewyobrażalnie ogromne szkody dla klimatu, a więc i dla żyjących w morzach i oceanach istot. Wielu z nas stara się redukować swój inwazyjny wpływ na środowisko naturalne, a do inicjatywy, zwłaszcza w dużych (jak na razie) miejskich ośrodkach, przyłączają się kolejne miejsca, w których serwowane są napoje, a także sklepy, te małe i te duże, oraz zwykli ludzie, uświadamiając innym, jaką mnogość produktów zrobionych z alternatywnych dla wiodących, szkodliwych materiałów, oferuje współczesny rynek. My sami niewiele zmienić musimy w naszych żywotach, by dać Ziemi chociaż odrobinę odetchnąć. Jednym z takich małych kroków jest wybór słomki słomianej, przy której słomka plastikowa wypada bardzo blado.

Wpływ na środowisko i biodegradowalność

Mimo coraz większej świadomości i naszych chęci, by nieść planecie ratunek, każdego dnia zużywane są na świecie miliony plastikowych słomek. Dlaczego są one tak popularne? Pierwszym – i najważniejszym – czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy porównywaniu dwóch tychże opcji jest ingerencja w środowisko. Słomka słomiana to w stu procentach produkt naturalny; nienaszpikowany śmiercionośnymi dla żywych istot materiałami. Natury nie zanieczyści, bo natury element stanowi. A plastik? Góry plastiku rozrzucane są po całym świecie. Problem stanowi fakt, iż plastik rozkłada się na przestrzeni lat stu i to w najlepszym wypadku – proces ten trwa od stu do nawet tysiąca lat. Słomki ze słomy są natomiast biodegradowalne całkowicie.

Funkcjonalność i wygoda

Kolejnym argumentem, który punkty przyznaje słomkom ze słomy, jest ich wielorazowość, stanowiąca opozycję do jednorazowych słomek z plastiku. Jak zapewniają producenci, słoma nie mięknie i po przepłukaniu nadaje się do ponownego użytku. Słomki naturalne nadają się ponadto do gorących napojów tak samo dobrze, jak do zimnych. Prócz tego są całkowicie bezpieczne w kontakcie z żywnością. I nie – wcale nie są drogie.

Zwrot ku słomie

Dlaczego zatem tak popularnym produktem jest słomka z tworzywa sztucznego? Zdaje się, że to kwestia czasu, aż słomki naturalne opanują rynek i wyprą plastikowe odpowiedniki. Bądź co bądź, tworzywo sztuczne nie ma żadnych argumentów na swoją obronę. A w swojej prostocie, naturalności i komforcie użytkowania, słoma zdaje się być materiałym stworzonym do produkcji słomek. Wszak ta nazwa nie wzięła się znikąd.

 

Woda kokosowa – jej właściwości oraz zalety

Czym jest woda kokosowa?

Woda kokosowa jest ulubionym napojem wielu światowych sław muzyki kina jak i także sportu. Czy jest to ich zwykły wymysł czy naprawdę woda ta ma coś w sobie takiego, że warto ją pić? Woda kokosowa jest napojem, który bezpośrednio jest pozyskiwany z zielonych oraz młodych owoców palmy. Drzewo z gleby pobiera niezbędną do wzrostu swojego wodę, która jest bardzo bogata w minerały. Podczas swojej wędrówki, a więc od korzenia, aż po koronę płyn podlega systemowi filtracji oraz systemowi oczyszczenia. Staje się dzięki temu naprawdę czysty sterylnie. Do kartonika, w którym stoi na półce sklepowej, woda trafiła wprost z kokosa. Absolutnie nie straciła żadnych swoich właściwości.

Zwróćmy uwagę na niepowtarzalny skład

Skład wody kokosowej naprawdę robi wrażenie. Znajdziemy tutaj:

– potas,

– magnez,

– fosfor,

– wapń,

– witaminy: B1, B2, B3, B5, B6 oraz C.

Warto także zwrócić uwagę na to, że jej poziom elektrolitów jest prawie taki sam jak w przypadku osocza krwi ludzkiej. Wodę kokosową powinny pić osoby, które są narażone na stres, mają kaca po alkoholu czy też ciepią na niedobór potasu lub anemię. Badania naukowe udowodniły, że woda ta również ma wpływ pozytywny na ludzki układ krwionośny jak i także na serce. Do tego ma działanie dobroczynne w razie schorzeń układu trawiennego, układu nerwowego czy też układu moczowego.

Izotonik naturalny

Do tego woda kokosowa także zapewnia regulację skuteczną metabolizmu jak i także gospodarki wodnej. Zatem jest niezastąpiona przy aktywności fizycznej jak i także przy diecie. Dla wymarzonej szczupłej sylwetki można zrobić wiele. Powinniśmy jednak w pierwszej kolejności izotoniki oraz soki wymienić na wodę kokosową. Dlaczego jest to takie ważne? Chodzi o to, że woda kokosowa o 10 razy lepiej nawadnia ludzki organizm. Podczas wizyty u dietetyka na pewno zostanie ona nam polecona. Jest to jeden z nielicznych napojów, które są naprawdę naturalne i nie przechodzą przez żadne sztuczne czy też chemiczne procesy. Jako osoby zwracające uwagę na racjonalne odżywianie i zdrowy tryb życia powinno mieć to dla nas ogromne znaczenie. Wciąż mamy jednak przekonanie, że o wodzie kokosowej w naszym kraju mówi się bardzo mało. Rzeczywiście coś w tym jest. Nie jest to zbyt popularny napój. Miejmy nadzieję, że to się jednak zmieni. Bardzo ważne jest także to, że woda kokosowa w smaku jest naprawdę bardzo smaczna i nie będzie w tej kwestii żadnego problemu. Chyba nie ma osoby, której woda kokosowa by nie smakowała. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby produkt ten na dobre zagościł w naszym jadłospisie.

 

Dlaczego warto wybrać miód organiczny?

Miód posiada wiele niesamowitych właściwości zdrowotnych, a jego walory smakowe bliskie są sercom zdecydowanej większości Polaków, którzy spożywają go w sporych ilościach. Jednak na polskich stołach zazwyczaj królują popularne i łatwo dostępne w sieciowych sklepach miody, których jedyną zaletą jest niska cena, jednak nie posiadają one często właściwości zdrowotnych, takich jak miód organiczny, gdyż nie tylko są wysoko przetworzone, ale także zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia substancji.

Miód organiczny — czym w zasadzie różni się od popularnych tanich miodów?

Miód organiczny jest najbardziej naturalną formą tego smakołyku, która nie ulega żadnemu przetworzeniu i prosto z pasieki trafia do słoików. Pasieki produkujące taki miód przestrzegają bardzo rygorystycznych zasad, dzięki którym uzyskany produkt charakteryzuje się najwyższą jakością. W wielu pasiekach produkuje się miód kiepskiej jakości, gdyż pszczoły zmuszane są do zbyt intensywnego wysiłku i nie mogą produkować miodu zgodnie ze swoimi naturalnymi cyklami. Do tego są dokarmiane, a w samej pasiece stosuje się często pestycydy i antybiotyki. Często także i same ule wykonane są z materiałów syntetycznych, co także wpływa na jakość i właściwości miodu.

Produkujące miód organiczny pasieki nie wywierają natomiast na pszczoły presji i nie stosują nieuczciwej praktyki dokarmiania pszczół w kluczowym dla produkcji miodu okresie. Do tego ule wykonane są jedynie z naturalnych materiałów, a antybiotyki i pestycydy są w takich pasiekach zakazane.

Właściwości zdrowotne najuczciwszego miodu

Miód organiczny charakteryzuje się niezwykłym bogactwem składu oraz sporą zawartością kluczowych dla zdrowia substancji, takich jak minerały, witaminy i flawonoidy. To właśnie flawonoidy są najcenniejszymi związkami wchodzącymi w skład miodu, a ich zawartość wynika z wielu czynników, takich jak gatunki roślin obecne na terenie pasieki i w jej pobliżu oraz rozmaite czynniki środowiskowe. W pasiekach, które dbają o najwyższą jakość wyrobów pszczelich, pszczoły produkują miód w sposób zupełnie naturalny, a proces ten nie jest w żaden sposób sztucznie napędzany. Miód na nich powstały posiada przede wszystkim silne właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, a także jest bogatym źródłem cennych antyoksydantów, które chronią organizm między innymi przed rozwinięciem się rozmaitych nowotworów.

Organiczny miód szczególnie dobry jest na problemy z układem pokarmowym, w tym na chorobę wrzodową żołądka. Badania wykazały, że spożywany w sporej ilości w regularnych odstępach czasowych może nawet rozprawić się nawet z bakteriami Helicobacter pylori, które są główną przyczyną wrzodów żołądka.

Miód organiczny to cenne uzupełnienie zarówno kuchni, jak i domowej apteczki. Chociaż niezwykle przydatny jest przez cały rok, z pewnością najbardziej Polacy doceniają go w okresie jesienno-zimowym, kiedy to szaleją rozmaite infekcje.